sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
90,00 TL
61,20 TL
%32 indirim
24 Saatte Kargoda!
5 Adet Stokta
Türk Halk Müziği Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kavramlar, Kuram ve Tarihçe
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9786055021375
Boyut: 17 x 24
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2015
H. Zeki Büyükyıldız
H. Zeki Büyükyıldız
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türk Halk Müziği Kısa Özet

  Bu kitap Türk Halk Müziği teoriğinin temeli niteliğindedir. Halk müzikleri ulusların kültürlerini yansıtan bir öğe olduğu gibi, aynı zamanda geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe, nesilden nesle kültürün aktarılmasında önemli etkisi ve katkısı olan kültür taşıyıcıları olduğundan kitabın ilk bölümünde *Kültür* konusu ve müzik kültürü ele alınmıştır. 

  Kültürün üretim araçları konusuyla kitle kültürü ve kültür endüstrisi, bölge kültürü, küreselleşme ve küreselci yerelleşme ve ayrıca küreselleşmenin kültürel etkileri irdelenmiştir. Kültürün yeniden-üretimi ve kültür taşıyıcıları, Türkiye’de kültürün yeniden-üretiminde ve taşınmasında halk müziğinin yeri ve halk müziğinin toplumla etkileşimi konusundaki görüşler incelenmiştir.

  Kitabın ikinci bölümünde, halkbilim (folklor) konusu ve halkbilimin ulusal kültüre katkıları üzerinde durulmuş, folklorun önemli dallarından ve ulusal kültürümüzün yapı taşlarından biri olan *Türk Halk Müziği (Ulusal Türk Müziği)* genel bir bütün olarak ele alınmıştır. Halk ve halk müziği kavramları irdelenerek, ana hatlarıyla dünyada ve Türkiye’de halk müziğinin tarihi ortaya konmuştur. 

  Genel sınıflandırmanın yanı sıra, Türk Halk Müziği -farklı bir bakışla- üretimi açısından tekrar sınıflandırılarak, yeni bir yaklaşım ortaya konmaya çalışılmıştır. İşlenen konular arasında ayrıca Türk Halk Müziği’nin çeşitli yönlerden sınıflandırmaları ve ölçüleri (usülleri) de yer almaktadır.

  Kitap ayrıca, Türk Halk Müziği’ne katkısı olan birçok kaynak kişinin, eski ve günümüz sanatçısının resimleriyle zenginleştirilmiştir.

Türk Halk Müziği Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.