sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
45,00 TL
29,25 TL
%35 indirim
24 Saatte Kargoda!
1 Adet Stokta
Türk Kağanlığı Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Tarihi Araştırmaları
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 9786257201780
Boyut: 13.5 x 21
Kapak: Ciltsiz
Ahmet Taşağıl
Ahmet Taşağıl
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türk Kağanlığı Kısa Özet

  İnsanlık tarihi MS SS0`li yılları yaşarken Orta Asya`da bir milletin adı devlet adı olarak doğuyordu. MÖ 3 binlerden itibaren varlığını tespit ve takip edebildiğimiz Türklerin kendi adlarıyla kağanlıkları yükselmeye başladı. A-shih-na boyunun lideri Bumın, bağlı olduğu devleti yıkarak İl Kağan unvanını almış, bağımsız Türk Kağanlığı`nı ilan etmişti. Ve ardından, uçsuz bucaksız bozkırlarda dağınık halde yaşayan Türk kökenli boylar bir araya gelerek kurumsal bir devlet meydana getirdiler. Altı yıl içerisinde Kore`den Karadeniz`e, Tibet`ten Sibirya`nın derinliklerine uzanan bir kağanlık ortaya çıktı. Merkezi Ötüken idi.
  Ülkemizde daha çok Gök Türkler olarak tanınan bu devlet parlak dönemler yaşadıktan sonra önce doğu ve batı olmak üzere ikiye bölündü. Arkasından her iki kağanlık da çöküntüye uğradıktan sonra doğu tarafı yokluk içinde amansız bir mücadeleye girişerek bağımsızlığını kazandı. Boylar yine aynı hanedan etrafında birleşip, esir olanlar da kurtulunca kağanlık yeniden yükseldi ve eski gücüne kavuştu.
  Özellikle Türkçe yazıtların da ortaya çıkmasıyla birlikte Eski Türklerin iç dünyalarını öğrenme fırsatı doğdu. Bu sayede Türklerin İslamiyetten önceki kültürleri bütün yönleriyle anlaşılmaya başlandı. Ve ortaya çıkan kağanlık modeli yüzyıllar boyu devam ederek günümüz Türk Dünyasına ulaştı. Uygur, Karahanlı, Gazneli, Selçuklu ve Osmanlı devletleri ile sayısız beylik hep bu model üzerinde yükselmişlerdir.
  Elinizdeki kitap, Ahmet Taşağıl`ın akıcı kaleminden, Türk Dünyası tarihine ayna tutuyor.

Türk Kağanlığı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.