sadsad x
asdasd

Türkiye`de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu

HayalPerest Kitap

Ebru Nalan Sülün

Üretici Liste Fiyatı
90,00 TL
69,30 TL
%23 indirim
24 Saatte Kargoda!
3 Adet Stokta
Türkiye`de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu Hakkında Bilgiler
Türü: Kuram
Sayfa Sayısı: 387
ISBN: 9786059452410
Boyut: 14 x 0
Kapak: Ciltsiz
Ebru Nalan Sülün
Ebru Nalan Sülün
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Türkiye`de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu Kısa Özet

    Türkiye’de özellikle 1980’li yıllardan sonra liberal ekonomiye paralel bir gelişim gösteren koleksiyonculuk 1990’lı yıllarda yayınlar, sergiler yoluyla görünür olmaya başlıyor. Modern ve çağdaş sanata odaklanan koleksiyonlardan bazıları 2000’li yıllarda özel müzeye dönüşerek toplumun kültürel gelişimine katkı sağlarken zenginleşmeye de devam ediyor.

    Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu, konuyu Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar tarihsel ve ekonomik arka planıyla anlatıyor. Sanat piyasasının gelişiminde önemli bir yeri olan fuarların, sergilerin, yarışmaların, müzayedelerin koleksiyonculuk üzerindeki etkilerini ele alan kitap, uzun zaman gündem olan müzecilik ve özel müzecilik tartışmalarına da yer veriyor. 1990’lı yıllarda yaşanan ekonomik kriz yüzünden müzayedelerde satılarak dağılmak zorunda kalan özel koleksiyonlar a da değinilen kitapta, bu koleksiyonların toplu satışının koleksiyonculuğun gelişimindeki yeri açıklanıyor.

    Elgiz, Sabancı, Eczacıbaşı, ve Kıraç koleksiyonlarının başlangıç, gelişme ve müzeleşme sürecinin Türkiye sanat piyasasına etkilerinin konu edildiği kitap, türünün ilk örneği olarak Türkiye’de sanat koleksiyonculuğunun gelişimine, özel müzelerin kurulmasına dair kaynak arayanlar için tatmin edici bir içerik sunuyor.

Türkiye`de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.