sadsad x
asdasd

Türkiye`de Koleksiyonculuk Ve Arkeolojik Mirasın Korunması

Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Nezih Başgelen

Üretici Liste Fiyatı
35,00 TL
26,25 TL
%25 indirim
24 Saatte Kargoda!
2 Adet Stokta
Türkiye`de Koleksiyonculuk Ve Arkeolojik Mirasın Korunması Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Tarihi
Sayfa Sayısı: 24
ISBN: 9786053960041
Boyut: 19.5 x 27.5
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: Kuşe
Basım Tarihi 2007
Nezih Başgelen
Nezih Başgelen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Türkiye`de Koleksiyonculuk Ve Arkeolojik Mirasın Korunması Kısa Özet

    Türkiye’de gerçek ve tüzel kişiler, Kültür ve Turizm Bakanlığından alacakları izin belgesiyle korunması gerekli taşınır kültür varlıklarından oluşan koleksiyonlar oluşturulabilmektedir. Gerek koleksiyonlara gerekse müzelere eser satın alırken, bir pazar oluşturup tahribatı teşvik etmemesine özellikle özen gösterilmesi gerekmektedir. Eser alımı ve arkeolojik mirasın korunması konusunda Malta Sözleşmesi’nin ve 2003’te revize edilen Berlin Konvansiyonu’nun ilkeleri dikkate alınmalıdır.
    Günümüzde eski eserlere, müzelere ve koleksiyonculuğa yönelik sistemimiz ve özellikle yasal mevzuatımızın pek çok açıdan çağdışı kaldığı görülmektedir. Dünyada gelişen eğilimleri dikkate alan, taraf olduğumuz uluslararası mevzuatla ülkemizin gerçeklerine uygun yeni bir düzenlemeye ve yapılanmaya gereksinim vardır. Bu sırada, koleksiyonculuk ile ilgili mevzuatımızın da Avrupa Birliği normları gözetilerek yeniden ele alınması unutulmamalıdır.
    Bilinçle ve sevgi ile bilgiyi yok etmeden, bir kültür varlığına zarar vermeden, tahribata neden olmayacak şekilde koleksiyon oluşturmak isteyenler özendirmeli, bilimsel değerlere saygılı bir koleksiyonerliğin gelişimi teşvik edilmeli, koleksiyonlar, bilim dünyasına ve topluma açık olabilmelidir.

Türkiye`de Koleksiyonculuk Ve Arkeolojik Mirasın Korunması Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.