Türkiye’de Spor ve Egzersiz Psikolojisi Alanında Kullanılan Testler

Nobel Akademik Yayıncılık

Ziya Koruç

74,00 TL
71,78 TL
%3 indirim
Alışveriş Listeme Ekle
Türkiye’de Spor ve Egzersiz Psikolojisi Alanında Kullanılan Testler Hakkında Bilgiler
Türü: Ekoller ve Yaklaşımlar
Sayfa Sayısı: 312
ISBN: 9786254399985
Boyut: 16.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Ziya Koruç
Ziya Koruç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Türkiye’de Spor ve Egzersiz Psikolojisi Alanında Kullanılan Testler Kısa Özet

    Bilim, bir birikim ve doğal olayların anlaşılmasıyla ilgili girişim olarak ele alınabilir. Bilimsel araştırmalarda amaç, doğal olayları betimleyen, açıklayan ve yordayan kuramlar üretmek olarak adlandırılabilir. Bu amaca, görgül ve nesnel yöntemler kullanılarak ulaşılabilir. Psikososyal olayların anlaşılması ve bu olaylarla ilgili bilginin arttırılması önem taşır. Spor ve Egzersiz Psikolojisindeki ölçütler; somut sonuçlara ulaşmak ya da spor, egzersiz, sosyal veya psikolojik fonksiyonların belirli bir yönü ile ilişkili olan olayları görgül olarak incelemek amacını taşır. Bu çerçevede testlerin kullanılması Spor ve Egzersiz Psikolojisi uygulayıcılarının sporcuya nasıl bir yaklaşımla, ne şekilde bir hazırlık programı uygulanacağının belirlenmesi anlamını taşır. Bu; alandaki bilgi birikimi, test kuramlarının gelişimi gibi bilimsel araştırmaların temel noktaları ile çelişmeyecek şekilde ele alınmalıdır. Onun için de kaliteli ölçme araçlarına gereksinim duyulmaktadır.

    Bu kitabın ikinci basımına gidilirken yaşamın tüm alanlarında ölçmesiz olunamayacağı gerçeğinden hareket edilmeye çalışılmıştır. Kitapta, bir yandan ülkemizde Spor ve Egzersiz Psikolojisi alanına özgü olarak oluşturulan testlere diğer yandan çok bilindik bir kısım ölçeklerin Türkçeye uyarlama çalışmalarına yer verilmiştir.

    Bu şekli ile kitabın, Spor ve Egzersiz Psikolojisi alanında çalışan tüm akademisyen ve uygulamalı alanlarda hizmet vermeye çalışan arkadaşlarımıza yararlı olacağını umuyoruz.

Türkiye’de Spor ve Egzersiz Psikolojisi Alanında Kullanılan Testler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.