sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
85,00 TL
69,70 TL
%18 indirim
24 Saatte Kargoda!
3 Adet Stokta
Türkiye`de Yerel Yönetimler Hakkında Bilgiler
Türü: Genel
Sayfa Sayısı: 320
ISBN: 9786054627301
Boyut: 16 x 24
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2013
Yüksel Koçak
Yüksel Koçak
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Türkiye`de Yerel Yönetimler Kısa Özet

    Bu kitap, geçmişten günümüze Türkiye`de yerel yönetimlerin ortaya çıkışı ve gelişimi hakkındadır. Bu gelişim sürecinde Türkiye`de yerel yönetimlerin bugünkü duruma gelmelerinde hangi süreçten geçtikleri, bu süreçleri etkileyen iç ve dış etmenler eleştirel bir gözle irdelenmiştir. Yerel yönetimlerin üretilen hizmetlerden yararlananlara en yakın birim olmaları nedeniyle gerçekten yerel halkın gereksinimini karşılama doğrultusunda oluşup oluşmadıkları önem arz etmektedir.

    Dolayısıyla Türkiye`de yerel hizmetler geçmişte ne şekilde gerçekleştirilmekteydi? Günümüz Türkiyesi`nde yerel yönetimlerin oluşumu geleneksel bir oluşum mudur yoksa o dönemdeki gelişmelerin bir sonucu olarak kamu yönetiminin diğer yapılanmalarında olduğu gibi batı ülkelerinden mi alınmıştır? Bu bağlamda, bu çalışmada Türkiye`de yerel yönetimlerin ortaya çıkış nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunların yanında, seçilmiş bazı ülkelerden yerel yönetim örnekleri de incelenmiştir.

    Bu incelemeler, federal ve üniter (tekçi) yönetimlere sahip ülke örnekleri şeklinde sınıflandırılarak buralardaki yerel yönetimlerin ortaya çıkışı ve merkezi yönetimlerle olan ilişkileri ele alınmıştır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere’nin öncülüğünde dünyaya yayılmış olan neo-liberalizmin ve yeni kamu yönetimi anlayışının, 1980 sonrası Türkiye deki yerel yönetimlere ve yapılan yerel yönetim reformlarına etkisi irdelenmiştir.

Türkiye`de Yerel Yönetimler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.