sadsad x
asdasd

Unutulmaya Yüz Tutmuş Ağır Adımlı Bir Yürüyüş: Mehter Dergisi

Post Yayınevi

Ahmet Şahin

Üretici Liste Fiyatı
120,00 TL
74,40 TL
%38 indirim
Unutulmaya Yüz Tutmuş Ağır Adımlı Bir Yürüyüş: Mehter Dergisi Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye Siyaseti ve Politikası
Sayfa Sayısı: 264
ISBN: 9786057682970
Boyut: 16 x 23.5
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Ahmet Şahin
Ahmet Şahin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Unutulmaya Yüz Tutmuş Ağır Adımlı Bir Yürüyüş: Mehter Dergisi Kısa Özet

    60`lı yıllar Türk siyasî tarihinde fikrî ayrımların çatallaştığı ve partilerin bulundukları mevziiye istinaden sağ/sol ekseninde tasnif edildiği dönem olarak nitelendirilmektedir. Fikir hareketleri arasında ayrım netleşirken hem dönemin düşünce zenginliği hem de siyasetin tabiatı, ideolojilerin merkezden çevreye yayılmasına vesile olmuştur. Fikir dergiciliği bu noktada en önemli vasıtaların başında gelmektedir. Türk milliyetçiliği fikrinin doktriner bir siyasî pozisyon elde ettiği, bilhassa üniversiteliler başta olmak üzere gençliğin politikleştiği bu dönemde, milliyetçiliğin kitleselleştirilmesi için fikir dergileri oldukça önemli bir misyonu ifa etmiştir.

    Kitapta görüleceği üzere “Küçük Buhara” olarak nitelendirilen, zengin tarihi ve köklü gelenekleriyle maruf Gaziantep`te 9 Kasım 1964-2 Şubat 1965 tarihleri arasında çıkmış olan Mehter dergisi, takdimin başına belirtilen merkezden çevreye yayılmada önemli bir araç olan fikir dergiciliğinin önemli misallerinden birisini teşkil etmektedir. Türk milliyetçiliği tarihinde önemli bir mevkide bulunan Necdet Sevinç`in yetişmesinde önemli rol oynayan Halit Ziya Biçer`in çıkarmakta olduğu dergide, Ahmet Kabaklı, Yavuz Bülent Bakiler, Fethi Tevetoğlu gibi isimlere rastlamak mümkündür. Ayrıca Türk Milliyetçiliği ile Millî Görüş arasında salınım gösterecek Mustafa Yazgan`ın da ilk yazıları bu dergide çıkarken, şair Ümit Yaşar Oğuzcan`a tesadüf etmek de, anti-komünizm tarihi çalışacaklar için ilgi çekici bir durum arz eder.

    Ahmet Şahin tarafından titizlikle hazırlanan bu eser Türk sağını, Türk milliyetçiliğini, Türkiye`de fikir hareketlerinin tarihini, Türkiye`de anti-komünizmi çalışan araştırmacılar için değerli bir kitap niteliğindedir. Çalışmanın son bölümünde, Mehter dergisinin kurucusu Halit Ziya Biçer ile yapılan mülakat da, Türk milliyetçiliğinin sözlü tarihine dair yapılacak çalışmalar için numune teşkil etmelidir. (Dr. Ferit Salim Sanlı)

Unutulmaya Yüz Tutmuş Ağır Adımlı Bir Yürüyüş: Mehter Dergisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.