sadsad x
asdasd

Yeni Medya, Toplum ve Kamusal Alan

Ütopya Yayınevi

Himmet Hülür

Üretici Liste Fiyatı
275,00 TL
198,00 TL
%28 indirim
24 Saatte Kargoda!
5 Adet Stokta
Yeni Medya, Toplum ve Kamusal Alan Hakkında Bilgiler
Türü: İletişim
Sayfa Sayısı: 800
ISBN: 9786057219633
Boyut: 15 x 21
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
Himmet Hülür
Himmet Hülür
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yeni Medya, Toplum ve Kamusal Alan Kısa Özet

  YENİ MEDYA, TOPLUM VE KAMUSAL ALAN
  Editörler: Himmet Hülür – Cem Yaşın

  Bu kitapta, günümüz toplum ve kültürü için vazgeçilmez hale gelen yeni iletişim ve enformasyon teknolojilerinin kamusal alan tartışmaları açısından önemi çeşitli boyutlarıyla ele alınmaktadır.
  Enformasyon ve iletişim teknolojilerindeki dönüşümün olası etkileri üzerine akademik tartışmalar 90’lı yıllardan itibaren demokratik bir ütopyanın kapısını aralamıştı. Açılan bu kapıda beliren ilk imge “kamusal alan”dı. Jürgen Habermas için kamusal alan, ortak yarara yönelik kamusal ilgiler dolayısıyla bir araya gelen yurttaşlardan oluşmaktaydı. Tüm yurttaşların eşit katılımına açık, devlet dışı sivil bir alanda rasyonel akıl yürütme yoluyla demokratik bir sistemin karar alma süreçleri beslenebilirdi.
  17. ve 18. yüzyılda yeşerdiği ileri sürülen kamusal alanın merkezinde yurttaşların bir araya geldiği edebi kamular bulunmaktaydı, sonradan tekno-ekonomik değişimlerle birlikte kamusal alan dönüşüme uğramış, katılım neredeyse olanaksızlaşmıştır. Bu süreçte devlet ve piyasa tekellerinin şekillendirdiği medya sistemlerinde kendilerine yer bulamayan yurttaş talepleri ve madun kimlikler siyasal sistemde de temsil edilme imkânlarını kaybetmiştir. Buna karşın, son dönemde enformasyon ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte daha önce kitle medyası sisteminde kendilerine yer bulamayanların yeniden kamusal alana katılma imkânına sahip olup olmadıkları sorusu, iletişim çalışmalarının temel ilgilerinden biri haline geldiği kadar bu kitabın temel sorunsalını da oluşturmaktadır...

Yeni Medya, Toplum ve Kamusal Alan Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.