sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
120,00 TL
88,80 TL
%26 indirim
24 Saatte Kargoda!
3 Adet Stokta
Yerel Demokrasi Sorunsalı Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma-İnceleme
Sayfa Sayısı: 324
ISBN: 9786053994145
Boyut: 16 x 23
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
Ahmet Mutlu
Ahmet Mutlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Yerel Demokrasi Sorunsalı Kısa Özet

    Türkiye`de siyasetin dar bir alana hapsolmasının, katılım ve şeffaflık sorunlarının nedenlerinden biri yerel siyasetin durumudur. Türkiye`de yerel siyaset, ulusal siyaset tarafından bastırılan ve onun gölgesinde bırakılan bir alandır. Yerel siyaset, ulusal siyasetin bütün demokrasi eksiklerini bazen katlayarak taşır. Teknik bir hizmet arzı olarak algılanan yerel yönetim yaklaşımı, var olan demokrasi açığını daha da büyütür. Bugün nüfusun % 75`ini kapsayan Büyükşehir Modeli, bir âdem-i merkeziyet adımı değil, merkezi siyaset modelinin yerele monte edilmesi oldu; "güçlü başkan, zayıf meclis" uygulamasını kent sınırlarından il sınırlarına taşıdı. Zayıf da olsa var olan yerel katılım geleneklerini de boğdu.

    Demokrasi sorunumuza farklı bir açıdan yaklaşan bu son derece değerli çalışma, büyükşehir meclislerine seçilenlerin sosyoekonomik kimliklerini ve meclislerin çalışma biçimini on anlamlı örnek üzerinden inceleyerek, Türkiye`de demokrasi açığının yerel ayağına ışık tutuyor. Bu çalışmanın başka benzer araştırmaları teşvik etmesini dilerim. Ahmet İnsel

    Yerel Demokrasi Sorunsalı: Büyükşehir Belediye Meclisleri Yapısı ve İşleyişi başlığı taşıyan bu kitap, ilgili yazına referansla Türkiye`de yerel düzeyde karar alma organı olan büyükşehir belediye meclislerine odaklanarak, yerel siyasetin ve yerel demokrasinin mevcut işleyişini anlamaya yönelik on ilde yürütülmüş olan araştırmanın sonuçlarını içermektedir. Yerel siyasette temsil, katılım ve karar alma süreçlerine dair olan bu araştırmaya yansıyan birçok bulgu, Türkiye`de yerel düzeyde var olan sınırlı demokrasi anlayışını ve uygulamalarını açıkça göstermektedir. Araştırma sonuçları, Türkiye`de demokratik pratiklerin öğrenilmesi ve yaygınlaştırılması için belediye meclislerinin öneminin vurgulanması ve bu konuda kamuoyunda bilinç yaratılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Yerel Demokrasi Sorunsalı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.