Kazandıran Şubat İndirimleri Kampanyası
Menü
Hesabım
Sepetim
Müşteri Hizmetleri
Müşteri memnuniyeti bizim önceliğimizdir. Bu nedenle, herhangi bir sorunuz veya sorununuz olduğunda, müşteri hizmetleri ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Müşteri hizmetleri ekibimize e-posta, telefon veya canlı sohbet yoluyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sipariş durumunuzu takip etmek veya iade işlemleri hakkında bilgi almak için de müşteri hizmetleri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Müşteri Hizmetleri sayfamızda size yardımcı olabilecek sıkça sorulan soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, size yardımcı olmak için buradayız.
Aradığınız cevabı bulamadıysanız
bize yeni bir soru sorabilirsiniz..
Soru Sor
1- Ödemeler

Ödemelerinizi sitemizde belirttiğimiz (kredi kartları, banka havalesi, teslimde nakit) ödeme seçenekleriyle yapabilirsiniz.

Havale ile ödemelerde sipariş tarihinden itibaren en fazla 7 gün içinde ödeme işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Havale işlemleri sırasında ilgili kurum tarafından talep edilebilecek "masraf" vb. ücretlerin karşılanması tamamen müşteriye aittir.

Ödeme işlemini yaparken Sipariş Numarasını mutlaka belirtiniz.

Havale ile yaptığınız ödemelerde ödemenizi gösteren banka dekontunu e-mail adresimize HAVALE DEKONT başlığı ile gönderiniz.

 

KREDİ KARTI ÖDEME PROBLEMLERİ:

Kredi Kartından ödeme yaparken problem yaşıyorsanız bunun nedeni şunlar olabilir:

- Kredi kartı numaranızı ve/veya CVC Güvenlik Numaranızı (Kredi kartınızın arkasındaki son 3 rakam) yanlış girmiş olabilirsiniz.

- Kredi Kartınız limit aşımına uğramış olabilir. (Bankanızla görüşünüz.)

- Kredi Kartınızın kullanım süresi dolmuş olabilir. (Bankanızla görüşünüz.)

- Kredi kartınız banka tarafından bloke edilmiş olabilir. (Bankanızla görüşünüz.)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.